Sunday, November 6, 2011

9. Vaba tarkvara kui oluline eeldus

Nädala ülesanne: kirjeldage ajaveebis enda kogemusi mõne vaba tarkvaratoote kasutamisega.

Selle teema raames räägin lrfanView lihtsast pilditöötlusprogrammist, mis on inglisekeelne, kuid on olemas ka eestikeelne kasutajaliides. Programmi installimiseks arvuti ei vaja erilisi nõudeid. Programmi kasutan üsna tihti, kui saadan kogutud pilte printimisbüroosse. Nimelt lõikan pildid sobivaks suuruseks, eemaldan punase värvi silmadelt, korrigeerin värve jne. Võrreldes Gimp- või Photoshop’ga, IrfanView’s need funktsioonid on automatiseeritud, ei nõua käsitsi sättimist, seega ühe/kahe hiire klõpsuga saab pildi paremaks muuta. Lisaks pilte saab salvestada erinevate faililaienditega.
Suureks eeliseks on ka see, et programm ei nõua arvutis palju vabu ruumi. Nimelt selle maht on alla 10MB, võrreldes teiste pilditöötlusprogrammidega, mille maht ületab 250MB. Loomulikult IrfanView võimalused on palju suuremad, programmi saab kasutada lisaks:
  • piltide hulgi konvertimseks – see on teenus, mille abil saab pildikausta kõikidele piltidele rakendada ühesuguseid muutmisvalikuid (näiteks vähendada kõikide piltide suurus mingi etteantud mõõduni); 
  • üsikutest piltidest on võimalik luua ka panoraampilt;
  • slaidishow'de loomiseks - valitud pildikaustast saab luua slaidiesitlus, esitlusele saab lisada tekst ning taustaks heli;
  • veebilehtedele lihtsa pildigalerii loomiseks - üsna lihtsate vahenditega on võimalik arvutis olevatest piltidest luua veebi sobilik väiksemate eelvaatepiltidega pildigalerii.
Selge see, et  IrfanView’s pole nii palju vahendeid kui Gimp'is ja Photoshop’is, kuid väikese ajakuluga saab pidi kvaliteedi tõsta ning soovi korral veidi huvitavamaks muuta. Olen katsetanud kõiki nimetatud programme ainult kasutaja tasemel, aga IrfanView on läinud meelepärasemaks – see ei vaja eelteadmisi, on lihtne ja mugav kasutamisel.

1 comment: